НЕ на унищожението на РПС"Вакарел", символът на българското радио

40 г. работих в РАДИО СТ.ЗАГОРА

/ #16 средновълновите предаватели

2015-01-09 11:22

Израснал съм в предаватела в с. Могила ,баща ми там работеше .Спомена ми за тези години е най - хубавия за едно дете .Колектива беше сплотен и всеотдаен ,раздаваха се без корист .От 1943 г. баща ми е започнал там работа.9г. след неговото пускане ,това е 2- рата средновълнова радиостанция ,след ВАКАРЕЛ .С годините ,баща ми, Никола Танев и инж. Несторов от РАДИО СОФИЯ ,РАЗРАБОТИХА ,грандиозен проект за онова време .От 2 киловата ,вдигнаха мощноста на 20 киловата .Това при днешните михлюзеви години е НЕВЪЗМОЖНО !Това за старата антена ,която е 72 метра ,стъпила е върху порчеланов пръстен и тежи тонове с три обтяжки.ГЕРМАНЦИТЕ ПРЕЗ 1935 г.са избрали това място ,защото лежи върху подводно езеро и благоприятства за радиовълните.Мога да пиша много ,но не е това задачата . Ще спомена и факга ,че до 60 -десетте години на миналия век се построиха още 10 предаватела от чешката фирма "ТЕСЛА" ,с които се покри ефира на цялата страна .ТРИМА  специалисти ръководиха този обект ,ШИРЕК,МАРЕК и КРАМАРШ ,не си спомням ,кой от тях беше и преводач.30 КИЛОВАТОВИЯ предавател бе пуснат в срок и си спомням ,че бе свързан с КУБИНСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ .Антените на теслата са 2 високи по 63 метра ,от дърво х3 в пакет и намазани със смола .

Всичко до тук е като в съня ми ,помня го и не го забравям .Райска градина беше района ,засадиха се овощтки ,голям ентосиазъм с доброволен труд .Чехите спяха в стаи в предаватела ,няма ресторанти ,няма капризи ,майка им готвеше  даже ,нямаше сухи храни .След години ,баща ми направи рационализация в охлаждането на крайното стъпало ,която бе приложена във всичките 10 предаватели "ТЕСЛА ".Топлота вода от охладителната система се използваше за оранжерии от които се печелеше .НЯМАТ КРАЙ СПОМЕНИТЕ МИ .През 70 -те се построиха  още 2 антени ,за най мощния предавател на БАЛКАНИТЕ ,2 х 250 киловата ,за работа в паралел и по отделно . Тези предаватели бяха руски .ЧУВАХА СЕ В ЕГИПЕТ !Тираджиите плачеха на "моя страна ,моя българия ".НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ МИНАЛОТО ,ТО Е И БЪДЕЩЕ !!!!!