ПРЕСТЪПНО БЕЗДЕЙСТВИЕ НА МИНИСТЪР КЛИСАРОВА!

Свържете се с автора на петицията

Тази тема за дискусия е автоматично създадена с петицията ПРЕСТЪПНО БЕЗДЕЙСТВИЕ НА МИНИСТЪР КЛИСАРОВА!


Гост

#1

2013-09-27 09:00

Силно разочароваща, но не изненадваща е липсата на държавническа воля в областта на науката и висшето образование. Всъщност, българските политици и държавни мъже, с малки изключения, никога в новата българска история не са имали правилни виждания в тази област, която в последните десетилетия е решаващата за просперитета на всяка държава.

Гост

#2

2013-09-27 09:02

Ще публикувам петицията във в. Национален подем"

Гост

#3 ostavka

2013-09-27 12:07

kakvo da ochakvame ot neya? Tya nyama nishto onbshto s obrazovanieto.. Kato lekar sashto e slaba, dori ne moje da napravi razlika mejdy, terapia i profilaktika;((( Prosto e slojena na tova myasto, zashtoto e ``ydobna'' ili e 'izpalnyavashta nekadarnichka"... Jalko za naykata i obrazovanieto v Bulgaria... No zatova si varshi rabotata, za koyato e naznachena, da akomodira barzo, siriiski, afrikanski, etc. deza da si yvhat maichinite ezizi v Bulgarskite ychilishta.. Pozor i Ostavka
един наивник

#4 въпроси

2013-09-27 15:15

Петицията започва с изречението: "Малкото останали български учени с постижения и рейтинг съответстващи на международните стандарти бият тревога!" Това е най-големия проблем на българската наука, че малко са хората в България, работещи по международни стандарти. И то пък едни стандарти-по една, две публикации годишно в международно импактно списание. За да работиш по международни критерии, трябва да имаш международни условия за работа. Докато парите за наука са малко и няма закон за пълна лустрация в науката, вие какво очаквате? Че върхушката, която държи властта и парите от времето на партийните секретари, ще ви даде благотворително нещо, за да можете вие да работите на международно ниво. Ами нали тогава ще се види, че тези, които държат властта и парите в науката нямат нищо общо с нея и са само едни парашутисти от Татово време. И с международните си постижения сте заплаха и за властта и за парите за наука, които отиват при тях. Те с маргинални публикации взимат милиони, вие искате да им вземете парите. Пари и власт лесно не се дават, още повече пък на една малка шепа хора, била тя и международно известна? Кой чете международни научни списания в България, за да разбере за какво става дума и за какво говорите? България не е социална държава, в нея печалбата се приватизира, а загубата се национализира. Необразовани хора с ниски доходи най-лесно се манипулират. А те са вече мнозинство в държавата. Докато не се промени цялата държава, нищо добро не очаквайте и за науката и образованието. Реформи не се правят от шепа хора. Реформи се правят с подкрепата на цялото общество. А обществото в България живее на границата на бедността и се радва само на чалгата и на жълтата преса. Във вестниците и списанията е пълно с изяви на псевдоучени, истинската интелигенция е натикана в ъгъла, гледа отстрани и живее в нейния измислен свят на международна известност и на национална дълбока неизвестност за постиженията й на международната сцена. Та нали това е и целта на силно ограничения достъп на международна научна литература в България. Да няма критерии, да няма достъп до международни стандарти, за да се намали броя на хората, работещи на международно ниво, за да могат лесно да бъдат контролирани и игнорирани.

Gost 2

#5 Glupavo e bivshi ucheni neuspjali v USA da davat akal

2013-09-27 16:43

#1: -

Ne e redno da se podstrekavat horata s takiva prazni prikazki i glupavi peticii, bez analiz na faktite i tarpimost kam drugata strana v daden spor.

Ne e redno da se barkat v Bylgarskata nauka hora koito sa ja napusnali predi mnogo godini i koito mozhe bi zamestvat fakta che ne rabotjat veche na postojanna tabota v Shtatite (koeto e stranno zashtoto tam na praktika njama pensionna vazrast ako si dobar) s zhelanieto da izpaknat na vsjaka cena. Avtoryt na peticijata ne predstavljava nikogo osven sebe si.

Kato Bylgari stradame ot manijata da ne priznavame nikogo i da ne my davame pone malko shans pak posle da se vidi koi e prav ili kriv.

 


Гост

#6

2013-09-27 16:56

"Ами нали тогава ще се види, че тези, които държат властта и парите в науката нямат нищо общо с нея и са само едни парашутисти от Татово време"

mnogo tochno kazano, no tezi "parashytisti" ne sa samo v naykata;((( za sajalenie...te sa navsyakade; v politikata, ikonomika...etc.
наивник

#7 Re: Glupavo e bivshi ucheni neuspjali v USA da davat akal

2013-09-27 16:59

#5: Gost 2 - Glupavo e bivshi ucheni neuspjali v USA da davat akal

За какво да ви дадат шанс? Имахте шанс, имате и сега. Хората, които искат да работят при нормални условия нямат шанс с вас.

Просто малко останаха, които да вярват, че нещата ще се променят. Тези които избягаха, повярвайте, не искат да се сещат за вас, дето все искате шанс, а за способните няма шанс. Хитреци и нагаждачи! Шанс.......не шанс, ами не знам какво заслужавате.  Съсипахте живота на талантливите хора в тази страна, за да имате шанс да живеете добре за сметка на други! Ако нямаше толкова наивници и страхливци сред научните работници и имаше между тях повече сътрудничество, а не високомерие, егоизъм и лошотия, щяхте да имате шанс, но за там, където ви е мястото.

 

И как вие с маргиналните публикации решавате кой колко е успял навън?  Все едно един първокласник да съди за нивото на един седмокласник. Между другото това е един от големите проблеми в българската наука, решенията за нея да се взимат от хора, които нямат представа за какво иде реч. Имат представа само за собствените си интереси.

"Kato Bylgari stradame ot manijata da ne priznavame nikogo i da ne my davame pone malko shans pak posle da se vidi koi e prav ili kriv." Човек, ти наистина не разбираш за какво иде реч? Парите за наука са малко, а отиват при хора, които нямат научни публикации по международни стандарти. Това е смъртоносно не само за науката, но и за образованието и за цялото общество. Искате шанс, но не давате после шанс за нищо стойностно в българската наука, освен за собствения ви интерес.

Монитор

#8 Странни подписи

2013-09-28 13:50

Намирам много странно, че подписалите петицията под номера 1 (Л.Лазаров) и 28 (чл-кор. Е. Хорозов) бяха активни пропагандатори на ЗРАС, в частност, Е. Хорозов се изказа силно ЗА на заседание на Парламентарната комисия.

Гост

#9

2013-10-01 07:44

Подписвам петицията, но с вече твърдото убеждение, че в бедната ни и все по-изоставаща страна нищо обнадежващо не може да се случи.

Гост

#10

2013-10-01 08:05

В МОН е внесена подписка от над 50 учени от геолого-геофизичната гилдия от университетите и академичните институтции за отнемане на "големия докторат" на лицето д-р Р. Гюров, получен в УниБИТ поради множеството процедурни и етични (вкл. плагиатство) нарушения, но министърът проф. А. Клисарова още не е формирала комисия от компетентни учени, които да разгледат случая, разглеждайки само частично казуса (по писма в МОН с вх. №94-5277 от 21.03.2013 г., 26.06.2013 и 13.09.2013 г. и изх. №94-5277 от 19.08.2013 г.).

Доц. дгн Руслан И. Костов

Гост

#11 Re:

2013-10-01 13:43

#9: -

Да, така е. В дъното на проблема е командно-административния състав в науката, който някак си се окичи с титли и длъжности, а му липсват качества, за да работи по международни стандарти и не признава работа по международни стандарти. Те управляват. При това положение, нещата са безнадеждни, освен ако отвън не бъдат принудени да си отидат. Но то пак няма да стане безболезнено: машината за доноси и клевети пак ще бъде пусната в действие. Така е, управляващите не могат да управляват поновому, а  управляваните не могат да живеят постарому, като при тоталитаризма. Не може науката да се води вече от хора на старата партийната върхушка, а от хора с таланти и възгледи, от истински учени, които имат и международен авторитет в научните изследвания.  Командно-административният състав е по-скоро пречка в научните среди в условията на пазарна икономика.


Гост

#12

2013-10-01 16:47

Без наука, няма сполука.

Гост

#13

2013-10-01 19:15

Държава си нямаме, оттук е и цялата беда.

Тази посредствена министърка (като учен)  и  болшинството ректори на

тъпите  ВУЗ  са част от проблема.


Гост

#14

2013-10-01 21:11

"Без наука, няма сполука'

Bravo, mnogo dobre kazano:))

"Държава си нямаме, оттук е и цялата беда.

Тази посредствена министърка (като учен) и болшинството ректори на

тъпите ВУЗ са част от проблема."

Taka e, no slabata mimistarka i slaboto obrazovanie e mnogo ydobno i polezno za opredeleni kragove:(((

2+ 2 = 5 :)))

Гост

#15

2013-10-10 08:58

Време за губене няма! Страната загива - народ, природа, морални устои. Трябват спешни и радикални промени. Сега и веднага!
мисли

#16

2013-10-10 15:06

Не разбирам защо се нападат отделни учени, някои от които са изключителни професионалисти. Ако нещо са сбъркали тези хора, то е поради неясните правила в държавата и адмнистрацията на науката, а не защото те били такива или онакива, максимализира се. При липса на правила и липса на прозрачност винаги има потърпевши, но категорично съм против това да се петнят имената на хора, които са добри учени. Те не са причината за некадърното управление в България, гафовете с тях са само следствие на това некадърно администриране и от соц морала в науката едно време. Западните стандарти не се наложиха веднага. Понякога (почти винаги) под желанието за справедливост е скрито чувството на непогрешимост и неприемане на чуждо мнение. Гордостта е смъртен грях, а чуждата вина не те прави невинен и безгрешен. Борете се за принципи, а не срещу хора. Особено пък, когато тези хора също са потърпевши от неясни правила и лошо администриране. Проблемът не е, че Пешо е взел 50 000, проблемът е, че така работи системата. Защото ако не е Пешо сега, утре може да е Гошо. Те са следствие само на условията при които са поставени. Така излиза, че просто завиждате на Пешо и Гошо, а не търсите проблема там, където трябва. Толкова.

доктор

#17 Re: мисли

2013-10-10 15:26

#16: мисли -

Точно затова тук се иска оставката на министър Клисарова а не на подведените, с недостатъчно нов морал, добри учени Пешо и Гошо

другомислещ

#18

2013-10-11 09:36

В рамките на по-малко от година се смениха 4-ма министри, но нещата след тоталното недоразумение Игнатов така и не се промениха и си продължават в същите релси встрани в нищото... Ясно е, че с оставки няма да стане, назначенията на министри са неизбежно партийни, повечето от предшествениците на египтолога също не бяха адекватни. Учените на ниво трябва да запретнат ръкави и да подготвят сами необходимите промени в закони и правилници - след това трябва да се усили натискът и протестите за обсъждане и приемането им. Иначе кучетата си лаят, керванът си върви...

Гост

#19 Re:

2013-10-17 12:39

#15: -

Министърката Клисарова развихря голяма говорилня и нищо няма да направи и в средното образование, което е основата на всичко. Само празни и дългопродължаващи приказки от нея. Оставка!Оставка!Оставка!

възмутен

#20 Закон за средното образование

2013-10-17 12:41

Още не е качен на сайта на министерството прословутия проект на закон за средното образование, въпреки че тя обеща това да стане още през септември. Оставка за бездействието!
предложение

#21

2013-10-19 16:12

В държавата няма сила, която да се противопостави на мракобесието в българската наука. За да може човек да реши някакъв проблем е добре да знае какво го предизвиква. Какво стана в България?
Комунистическата номенклатура се превърна в олигархия. Олигархията няма националност, тя е международна. Който и да дойде на власт, ако е от тази прислойка, няма как да се погрижи за националните интереси на България. А за наука не искам да говоря. Вложеното в нея се връща след десетилетия. Олигархията иска бърза печалба, затова проблемите в науката винаги ще стоят, докато олигархията не бъде изтикана от българското политическо пространство.
На първо време е необходимо да се видят кои са точно хората, които имат публикации само на национално ниво за 20 или 30 години. Какъв процент от тези хора се облагодетелстват с години от малкото пари за фундаментални изследвания, въпреки че наука не правят. И да се намерят механизми, с които те да бъдат принудени при липса на публикационна дейност на международно ниво да нямат достъп до обществените фондове за наука и да не участват в  управлението на науката.
Това трябва да се направи на първо време и то е основното. Останалото ще си дойде на мястото.
Следващият проблем са учените, които се облагодетелстват от съавторство, злоупотребявайки с власт. Това също трябва да се спре впоследствие с подходящи механизми.
Така че проблемите са по скоро морални и нерешени, те водят до материални злоупотреби.

да

#22 Re:

2013-10-21 14:57

#21: предложение -

Понеже хората, които нямат научни резултати на международно ниво, много често манипулират с това, че се занимават с приложна дейност, е добре да се види  каква е ползата от тази приложна дейност за обществото. Много често приложната дейност служи като оправдание на това, че не правиш наука и се свежда просто до рутинна работа, в която няма нито новаторство, нито приложение на най-новите научни достижения.


Гост

#23

2013-10-30 11:43

Ние си коментираме, възмущава ме се, а "керванът" на овластените "пердета" продължава невъзмутимо да си върви.
Scholar

#24 Некомпетентна кукла

2013-11-04 07:04

From: bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com [mailto:bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com]
Sent: Sunday, November 03, 2013 9:11 AM
Subject: Who defends Klisarova?




ЗА КОЯ АВТОНОМИЯ ПЛАЧЕ МИНИСТЪР КЛИСАРОВА?





Вече месеци наред министър Клисарова твърди че „се работи” по нов правилник на ЗРАС и че той щял да бъде представен за „одобрение” на ректорите. Тя обича да казва: „Необходими са по-ясни критерии за научните степени и длъжности, но не трябва да се нарушава автономията на висшите училища”.



Тези изказвания на министърката показват че тя не разбира проблемите на висшето образование.



За коя автономия плаче министър Клисарова?



За автономията, която позволява на ректора на Свищовската стопанска академия Величко Адамов да защити професура в собствения си университет при закрити врати и строга охрана? За автономията, която му позволява да раздава дипломи на приятели, да има повдигнати три обвинения, но вече втори мандат да бъде несменяем ректор?



За автономията на УБИТ позволяваща на ректора Стоян Денчев да прави набързо професори и доктори на науките практически незанимаващи се с наука партийни дейци, бивши и настоящи сътрудници на ДС?



За автономията на Великотърновския университет, позволила на бившия му ректор И. Харалампиев да създаде набързо десет университетски филиала?



За автономията на университетите с „пътуващи професори”, за автономията на университетите с „приватизирани” лаборатории, или за автономията на университетите приемащи чужденци без приемен тест при специални високи такси?





Автономията на българските университети никъде я няма по света. Академичната автономия не означава самоуправление, а още по-малко – самоуправство. Никъде по света държавните университети не се самоуправляват.



Много хора у нас, включително министърката, считат че укрепването на автономията на университетите няма нужда да се аргументира – че то е априори нещо правилно и необходимо. Затова спомага и внушението, че при пазарна икономика „колкото по-малко държава, по-добре” (особено в страна, като нашата, с много ниско доверие към държавата).



Такова разбиране е грешно. И най-малко подобава на министър. Абсолютно неправилно е науката и висшето образование да се оставят на пазарните механизми. Университетите навсякъде по света са под държавен и обществен контрол.



Създаването и разпространението на знания е дългосрочна инвестиция за благополучието на обществото. От тук следват две неща:

висшето образование не може да бъде пазарен продукт
университетите трябва така да се управляват, че да служат на обществото, а не на себе си (на преподавателите и служителите).
Управлението на българските университети е така организирано че те служат на себе си, а не на обществото.



Ограничаването на автономията на университетите, равновесието между автономност и публичност, е задължение на държавата. На това трябва да подчини действията и думите си министър Клисарова – да защитава интересите на обществото, а не на ректорите. Ректорите са част от проблема - те трябва да изпълняват, а не да одобряват правилата.



ОСТАВКА!
(www.peticiq.com/Klisarova)




Гост

#25

2014-03-30 08:17

За съжаление, поразиите са големи, а правилните мерки са силно непопулярни.

Бългdрските държавници нямат правилна представа за това какво е наука, каква е ползата от нея и как тя се управлява.

И няма как да знаят, без да им се изясни в дискусии, действия, поведение от изтъкнатите български учени. И без да бъдат принудени да действат правилно, чрез отказ на некорумпираната част от научната общност да работи по неправилните постановки, установени досега.
Това не е правено в новата история на България - Третото Българско Царство и последващия Републикански период.
Вината е най-вече в отколешния клиентелизъм и подлизурство на научната върхушка - високопоставените в административно отношение учени - устабашиите на научната гилдия - звани или замозвани, но ивнаги хитреци и нагаждачи. Така става, защото държавата не обръща внимание на мнението на силни и почтени, но не високопоставени учени.

Вместо да отстояват научните принципи на изграждане и управление на научните институции и развитието на кадрите пред политиците, държавните мъже, силните на деня, тези господа - назначените началници в науката по-скоро ги нарушават - повече или по-малко демагогски, с цел лични облаги, службогонство, материално положение и власт в научната пирамида. Не и без подценяване на правилата, поради недостатъчно висока научна култура.

Това е отдавнашен дефект на интелектуалната върхушка на държавата, който дефект инвалидизира прогреса.