ПРЕСТЪПНО БЕЗДЕЙСТВИЕ НА МИНИСТЪР КЛИСАРОВА!

Scholar

/ #24 Некомпетентна кукла

2013-11-04 07:04

From: bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com [mailto:bulgarianscienceproblems@yahoogroups.com]
Sent: Sunday, November 03, 2013 9:11 AM
Subject: Who defends Klisarova?




ЗА КОЯ АВТОНОМИЯ ПЛАЧЕ МИНИСТЪР КЛИСАРОВА?





Вече месеци наред министър Клисарова твърди че „се работи” по нов правилник на ЗРАС и че той щял да бъде представен за „одобрение” на ректорите. Тя обича да казва: „Необходими са по-ясни критерии за научните степени и длъжности, но не трябва да се нарушава автономията на висшите училища”.



Тези изказвания на министърката показват че тя не разбира проблемите на висшето образование.



За коя автономия плаче министър Клисарова?



За автономията, която позволява на ректора на Свищовската стопанска академия Величко Адамов да защити професура в собствения си университет при закрити врати и строга охрана? За автономията, която му позволява да раздава дипломи на приятели, да има повдигнати три обвинения, но вече втори мандат да бъде несменяем ректор?



За автономията на УБИТ позволяваща на ректора Стоян Денчев да прави набързо професори и доктори на науките практически незанимаващи се с наука партийни дейци, бивши и настоящи сътрудници на ДС?



За автономията на Великотърновския университет, позволила на бившия му ректор И. Харалампиев да създаде набързо десет университетски филиала?



За автономията на университетите с „пътуващи професори”, за автономията на университетите с „приватизирани” лаборатории, или за автономията на университетите приемащи чужденци без приемен тест при специални високи такси?





Автономията на българските университети никъде я няма по света. Академичната автономия не означава самоуправление, а още по-малко – самоуправство. Никъде по света държавните университети не се самоуправляват.



Много хора у нас, включително министърката, считат че укрепването на автономията на университетите няма нужда да се аргументира – че то е априори нещо правилно и необходимо. Затова спомага и внушението, че при пазарна икономика „колкото по-малко държава, по-добре” (особено в страна, като нашата, с много ниско доверие към държавата).



Такова разбиране е грешно. И най-малко подобава на министър. Абсолютно неправилно е науката и висшето образование да се оставят на пазарните механизми. Университетите навсякъде по света са под държавен и обществен контрол.



Създаването и разпространението на знания е дългосрочна инвестиция за благополучието на обществото. От тук следват две неща:

висшето образование не може да бъде пазарен продукт
университетите трябва така да се управляват, че да служат на обществото, а не на себе си (на преподавателите и служителите).
Управлението на българските университети е така организирано че те служат на себе си, а не на обществото.



Ограничаването на автономията на университетите, равновесието между автономност и публичност, е задължение на държавата. На това трябва да подчини действията и думите си министър Клисарова – да защитава интересите на обществото, а не на ректорите. Ректорите са част от проблема - те трябва да изпълняват, а не да одобряват правилата.



ОСТАВКА!
(www.peticiq.com/Klisarova)