Подписка за възстановяване Мемориалния Кръст в кв. Лозенец


Гост

#1

2015-10-15 21:51

Детски спомен за спирка "Кръста"

Гост

#2

2015-10-19 00:05

Тъй като съм кореняк Лозенчанин, и живея и съм роден в близост до новопостроения храм, но не още осветен Св.Мина,
Помня точно къде беше първоначалното место където беше Кръстът.То е точно в близост до новия храм.Беше преместен, когато се направи пробивът на бул."Черни връх" за прекарването на новата трамвайна линия № 9, и беше преместен в градинката до "Енергопроект" и "Кинтекс".В последствие, поради някакви рестутиционни претенции, Кръстът беше преместен в двора на лозенската църква.Така ,че не е необходимо да се прави копие,тъй като оригиналът съществува и е редно той да бъде преместен до новата църква на "Кръста".По този начин местоположението му ще бъде най-близо до истинското му място от освещаването му през 1878 година. /арх.Тодор Личев/
Ангел Георгиев

#3

2015-10-19 12:09

Архивите показват, че първоначалното място е точно между двете релси на бул. Черни връх, после е местен многократно. Много ми харесва предложението и особено да се възстанови и чешмата. Сега покрай новите сгради, метрото, ремонтираните булевард и тротоари, останките от чешмата и въобще целия район стоят като боклучарник.


Гост

#4

2015-10-20 12:57

Подкрепям! Слава на героите!

Гост

#5

2015-10-21 04:00

Не мога да повярвам, че кръста е " скрит" от хората. Дълги години , работещите в " Енергопроект" наблюдавахме възрастни лозенчанки да отдават почит, но от комунистическия мастодонт нито китка цвете...