За запазване и възстановяване на паметника “1300 години България”

До Столична община и Столичния общински съвет,

 

 

Уважаема г-жо кмет, уважаеми общински съветници, 

 

Ние, гражданите на София и на България, на които нашата повече от 1300-годишна история ни е мила, се обръщаме към вас с настоятелна молба да преразгледате решението си от 18.12.2014 за разрушаване на паметника 1300 години България, да не разрушавате паметника и да започнете незабавното му реставриране. Паметникът е част от нашето общо културно-историческо наследство и като такъв той трябва да бъде запазен и реставриран.

 

В момента вие, като отговорна институция, се натоварвате не само с вината за лошото състояние на паметника, но и сте на път да си създадете име на разрушители. И това ще е името, с което ще останете в историята, защото вашето решение не представлява мнението на гражданите, а е противно на тяхната воля, независимо от опитите ви да се представите като изразители на народния глас. Гласът сме ние и не се опитвайте да ни подмените!

 

Вашето решение е в разрез с резултатите от поръчаното и платено от самите вас, Столична община, изследване, проведено от агенция Алфа Рисърч, сред представителна извадка от пълнолетните граждани на столицата. Според резултатите от проучването, две трети от интервюираните граждани не изразяват подкрепа към идеята, която общината впоследствие гласува като решение: http://alpharesearch.bg/userfiles/file/0914_Monuments_report_PRESENTATION.pdf

На въпроса "Какво би било най-добре да се изгради на мястото на паметника „1300 години България“ или в какво да се преобразува той?“, едва 2% посочват "Да се върне стария паметник, плочите на I и VI полк".  В същото проучване има и конкретен въпрос за нагласите към предложението на мястото на паметника „1300 години България“ да се възстанови Войнишкия паметник на I и VI пехотен полк. Пита се само за тази конкретна възможност, но дори одобрението за нея е ниско - само 33%. Също такъв дял от запитаните (33%) обаче отговарят "Категорично съм против един паметник да се заменя с друг", като други 26% също са посочили отговор, който не подкрепя възстановяването на войнишкия паметник на това място, т.е. над две трети от гражданите не изразяват подкрепа към идеята, която общината впоследствие гласува като решение.

 

Емоционалното и субективно „нехаресване“ на паметника, което е причина много хора да кажат, че предпочитат той да бъде премахнат, е най-често определено от лошото му състояние, и не може да бъде основание за решаването на неговата съдба.

 

Освен това апелите за уважение към историята, които са в основата на инициативата за разрушаване на този паметник и замяната му с версия на паметника на I и VI пехотен полк са в абсолютен разрез със самите себе си. Ако действително уважаваме историята си, то тогава паметник, посветен на 1300 години от съществуването на държавата ни, не само трябва да бъде запазен, но да е в центъра на нашето внимание. Ако ние се гордеем с тази 1300 годишна история, той трябва да бъде поддържан в добро състояние, което подчертаваме, е отговорност на общината.

 

Проектът за възстановяване на стария паметник е несъвместим с архитектурния комплекс около него. София рискува да се сдобие с антиквизирани пространства, подобни на паметниците, които наскоро се нароиха в Скопие. Затова, освен за запазване на паметника, ние настояваме за неговото реставриране, според проекта, направен от един от неговите автори – художникът Валентин Старчев. Ние смятаме, че това е единствената възможност за решаване на този въпрос. В ролята си на данъкоплатци, НАСТОЯВАМЕ за започване на възстановителните работи в най-кратки срокове.  

 

В поддръжка на нашето настояване e и експертното мнение на международно утвърдени архитекти и художници, което получи гласност в последните дни. Незачитането на тяхното мнение ви постявя допълнително в неудобната ситуация да бъдете обвинени в неграмотност и байганьовщина. Допълнително под съмнение за политическа поръчка на вашето решение, създава и фактът, че отдавна е определено място за възстановяване на войнишкия паметник до Националния армейски комплекс. Този факт подсказва, че главна цел на вашето решение в разрушаването на паметника 1300 години България, а не съхраняване на "историческата памет".

 

Ние вярваме, че разрушението не гради демокрация, а я унищожава.  Затова се обръщаме отново към вас като към хора, които отговарят за решенията си не само пред няколко политици, но и пред целия български народ и пред нашата история – не разрушавайте паметника, възстановете го!

 

Инициатива за запазване и възстановяване на паметника 1300 години България