Петиция за признаване на бълг. език в ЕС като матуритетен език


Гост

#1

2016-04-09 15:58

Защото правата на българите в ЕС,искат спешни защитни действия,а аргументите относно петицията са ясни,навременни и предложени от родолюбци,доказани и високо подготвени педагози!Искрено се надявам на успех на петицията,в полза на децата ни и България!

Гост

#2

2016-04-09 19:13

Защото правата на българите в ЕС,искат спешни защитни действия,а аргументите относно петицията са ясни,навременни и предложени от родолюбци,доказани и високо подготвени педагози!Искрено се надявам на успех на петицията,в полза на децата ни и България!
Марги

#3

2016-04-10 14:39

Подписвам петицията, защото съм убедена,че проблемът, повдигнат от АБУЧ, е от стратегическо значение за България. Той трябва да бъде решен с общи усилия. Ползата от постигнатия (дай, Боже!) успех ще бъде както за хилядите български деца в чужбина, така и за страната ни.


Гост

#4

2016-04-10 17:44

Защото българският език е език европейски и трябва да има подобаващото място както в обществото, така и в образователната система на Европейския съюз!

Гост

#5

2016-04-10 20:09

Българският език е официален език в държава, членка на ЕС, т.е. той е равноправен с официалния език на всяка от останалите страни членки.

Гост

#6

2016-04-10 23:02

zachtoto i nie sme dali nechto na sveta, koeto ni pravi pone ravni na ostanalite evropeiski narodi!!! nai-ve4e nachiat ezik i pismenost!!!

Гост

#7

2016-04-11 06:44

..Знаете ли във много - държави не знаят дори , че съществува такава държава България. Много- бих искала всички да знаят за моята родина ,че съществува и че си има собственна азбука и собственна история .Че моята Родина е съществувала много - преди някой други държави да са били създадени.Българка съм и се гордея с езикът и със богатата история на моят народ.!!!!!!!
Михаил Цеков
Гост

#8

2016-04-11 09:45

Като председател на управителния съвет на българско училище в Мюнхен "Паисий Хилендарски" напълно подкрепям петицията. Мога да допълня, че постигането на целите на петицията е в интерес и на държавите, в които растат българчета, тъй като за усвояването на чужд език, като предпоставка за интеграцията там, е абсолютно необходимо първо да се усвои, а след това - да се поддържа майчиния език.


Гост

#9

2016-04-11 09:45

Неотменима част от доброто образование на всеки специалист, е отличната подготовка по родния език, която може да осигури качествено общуване във всяки момент от професионалния и личния му живот.
С уважение

#10

2016-04-11 09:49

 Неотменима част от доброто образование на всеки специалист, е отличната подготовка по родния език, която може да осигури качествено общуване във всяки момент от професионалния и личния му живот.


Гост

#11

2016-04-11 10:52

Благодаря Ви за тази благородна инициатива! От пет години живея в Хамбург, детето ми е вече в 7 кл. Посещава Българско училище в гр. Хамбург от 2011 г. всяка събота. Поддържането на родния език, изучаването му в часовете, подготовката на уроците и домашните за следващите часове изисква много време, което той отделя от личното си. Това означава: шестдневна учебна седмица (в сравнение с немските му съученици), по-малко време за почивка, по-редки срещи с приятели. Резултатът от това е по-трудна интеграция, чувството за непринадлежност към мястото, където живее, учи и расте. От две години поставям проблемът пред училищното ръководство на немското му училище и пред Училищния Инспекторат в Хамбург изучавания в българското училище роден език да бъде признат в училището му като втори чужд език (задължителен според училищната програма за гимназии в Хамбург) и да бъде вписван в дипломата му. Получих само неразбиране и учтиви хладни откази. Имаме вопшиюща нужда от помощ в насърчаване на децата ни да не губят майчиния език и да бъдат облекчени за усилията си, че го правят, въпреки трудностите, които ги съпътстват. С удоволствие бих подпомагала тази и други инициативи на асоциацията Ви, свързани с утвърждаването на българския език и традиции като важна част от културното многообразие на Европейския съюз.


Гост

#12

2016-04-11 11:03

Важно е българският език да е равноправен с останалите европейски езици и да дава същите възможности за обучение!

Гост

#13

2016-04-11 13:40

Така е правилно.

Гост

#14

2016-04-11 14:23

Поздравления и успех !

Гост

#15

2016-04-11 16:18

Podipisvam, zashtoto sum uchitel v bulgarsko uchilishte v Ispania. Usloviyata, primer koito tryabva da se spravim s prepodavaneto, a respectivno- s usvoyavaneto na uchebniya material, sa trudni i za dvete strani. Imam trima edinadesetoklasnitsi, koito da stignali do tuk, motivirani ot tova, che shte mogat de polojat zrelosten izpit. Ako obache maturata ne se provede v nashiya ucheben tsentur ,te shte se otkajat , zashtoto putuvaneto do Búlgaros za datite na izpita shte e trudno osushtestvimo. Taka usiliyata na vsichki - uchiteli i uchenitsi-se obezmislyat.
Radvame se, che se predprie podpisvaneto na tazi pericia i se nadyavame na skoroshen polojitelen rezultat !
Sujalyavam, che razpolagam s klaviatura sano na latinitsa. Pozdrav!

Гост

#16

2016-04-11 17:17

Сдружение "Български юнак" подкрепя петицията !

Гост

#17

2016-04-11 19:55

Подписах петицията, защото съм българка, защото съм преподавател по български език и литература и защото родният ни език е третият писмен език в Европа. Недоумявам защо може да бъде оспорено признаването му като матуритетен език.
Жана

#18

2016-04-11 20:24

Защото това е още една възможност за тези деца да могат един ден да си отговорят на въпроса кой съм, откъде съм дошъл и накъде отивам.


Гост

#19

2016-04-13 08:19

Съгласна съм.Трябва да го има Българският език.Свидетелка съм на това,че деца от малки са в чужбина с техните родители,а незнаят български и като го няма те даже и няма да го знаят.Успех

Гост

#20

2016-04-13 10:14

Като Българка, педагог, поетеса и актриса, като родственица на Летописеца Захари Стоянов; като майка на три прекрасни деца и баба на три чудесни внучета, на мен не ми е безразлично, дали разлетелите се по света деца на моите сънародници ще се откъснат от корените си, от традициите и силата на Духа, които изучаването и владеенето на Българския език ще им дава, за да се усещат Достойни потомци на велик Народ. Посветих живота си на каузата за съхраняване на Българщината и единението на Българите по света и да подпиша и разпространя тази петиция за мен е чест и дълг. Искрено желая успех на високо патриотичната и вдъхновяваща инициатива на АБУЧ. Поздравления, Колеги!

Гост

#21

2016-04-13 11:49

Защото в Европейския съюз трябва да се дава възможнаст на желаещите да изучават всеки един от езиците на членуващите страни и това включва и българския.
мама

#22

2016-04-13 21:00

Децата ни имат нужда от самочуствие-ясно съзнание за своя произход.С признаването на Българският език в ЕС като матуритетен те ще бъдат по-уверени в себе си.


Гост

#23

2016-04-14 01:57

Езикът е най- голямото богатство и наследство на един народ.

Гост

#24

2016-04-14 10:20

Българските деца, живеещи в чужбина, трудно говорят, а камо ли да пишат и знаят граматиката на майчиният си език.

Гост

#25 Re:

2016-04-14 10:27

#15: -  

 Изумена съм, че учител по български използва латиница. Аз също нямам клавиатура с кирилица, но чопля клавишите, макар и по-бавно. Въпрос на избор.