Възразяваме срещу новите тесногръди правила за паркиране

Коментари

#3

Съм убеден, че това ще се отрази негативно върху бизнеса и качеството на живот в град Пловдив.

Йоно Чепилски (Пловдив+, 2022-07-15)

#10

Крайно време е да се мисли преди да се вземат решения. публична тайна е, че инкасаторите злоупотребяват, като взимат пари на ръка, без да дават талон, когато се паркира за кратко. Освен това правена ли е калкулация колко от постъпленията биха отишли за заплати и осигуровки на инкасаторите? Бих добавила, че е необходимо да се разреши на хората с увреждания да паркират и извън обозначените инвалидни места или да се увеличи техния брой.

Иванка Ишева (Първенец, 2022-07-15)

#16

Трябва да започнем да се държим като европейци.

Кристиян Божидаров (Пловдив , 2022-07-15)

#20

Предложението на община Пловдив е вредно, както и самото управление на общината, което е на хранилка на пимкаджиите.

Валентин Иванов (Пловдив, 2022-07-15)

#22

Становище на Дилиян Илчев манолов
За проект за изменение на организацията на движението

Уважаеми господин кмет на град Пловдив и други засегнати.
Като незрящ и активен гражданин, съосновател на фондация “Визионер”, създадена с цел обучение в предприемачески умения на младежи с увреждания, се обръщам към вас като засегната страна по направените предложения за изменение на наредбата за организация на движението в град Пловдив от кмета Здравко Димитров. Ще си позволя да спомена, че от 2018 съм изпълнявал различни експертни функции в структурите на ООН за хора с увреждания и по програми на ООН за градска среда. Доктор съм по психология, поради тази причина всички гледни точки са събран над 6 години опит в български НПО сектор на хора с увреждания и над 4 години работа на международно ниво в контекста на ООН и ЕС.
Неприемлив е механизмът за регистрация на паркирането върху места със знак Д21.
До идването на служител, който ръчно да въведе паркирането и да постави талон, човекът с увреждания е заложник в колата си. Ако човекът е незрящ, асистентът му-негов шофьор- също е задължен да чака.
В множество от случаите хората с различни увреждания отиват някъде със строго определен час. Всяко едно забавяне внася психическо напрежение върху човека с увреждания.
Ако човекът, който управлява МПС-то е несловесен - глухоням или с друго увреждане, нарушаващо способността да говори, служителите, които комуникират с него трябва да владеят жестомимичен език. Ако не владеят, трябва да се обучат, а в обосновката на кмета пише, че промените няма да костват значителни разходи.
Ако човекът, който управлява МПС-то е в инвалидна количка или с проблеми в придвижването, е изключено да тръгне да търси служител, който да регистрира паркирането му.
Обучението на служителите и търсенето на служителите ме водят до два факта. Факт е, че често, преди да се премахнат, заради паркирането с автомат или смс, служителите по паркиране трябваше да бъдат активно търсени. Вторият факт е, че трябва да се предвидят множество служители за покриване на всички места за паркиране на коли с талончета.
Обучението в жестомимичен език струва скъпо, назначението на хора, които да покриват местата струва много, а обучението да не бъдат търсени от хората с увреждания или техните асистенти е наложително, защото самото търсене на служители е категорично неприемливо.
Проблем е и самият срок за паркиране на автомобили.
Гледната точка, че се ползвали места като перманентни паркоместа е правилна и изключително ограничена.
Както казах и по-горе, хората с увреждания и хората с увреждания с придружител отиват на места със строго определен час.
Едно от тези места, на които отиват често, са здравни и социални мероприятия. Когато отиваш за консултация със специалист, за процедури, за обучение, е трудно да се предвиди колко часа са достатъчни.
Когато отиваш на работа и си човек с увреждания е трудно да си на работен ден от 3 часа. А най-вероятно кметът предвижда, че друга порочна практика за местене от едно на друго паркомясто няма да се случи. А дори и да се случва, не става ясно защо кметът Димитров е изключил обективната истина, че е дискриминиращо на 3 часа, само защото си с увреждания, да трябва да местиш автомобила си.
Като цяло в предложенията липсва схващането за нас-хората с увреждания като работещи. Но истината е, че доста от нас го правим. И имаме интересната ситуация, че има паркоместа за фирми, които са в съответствие с работното време на бизнеса, но в същото време, ако сме служители на бизнеса с увреждания, можем да спрем на паркомясто за хора с увреждания само за 3 часа, не за 8, както колегите ни. И в същото време бизнесите не могат да заявят паркоместа за хора с увреждания, защото общината и кметът очевидно смятат, че паркоместата за хора с увреждания са предостатъчни.
В дискриминационното на много нива предложение на кмета Димитров липсва и друг важен момент, а именно контролът на самите талончета - валидни ли са, истински ли са, хората с увреждания возят ли се в автомобилите, които ползват талончетата в момента на започване на престоя, хората, на които са издадени талончетата живи ли са, знаят ли, че имат талончета, къде и как биват ползвани.
Друг факт, който е обягнал от вниманието на кмета е, че според него, човек без увреждания, местата за хора с увреждания са предостатъчни, защото се спестявали над 900000 лева на хората с увреждания от паркиране. Оставяме настрани, че мерим достатачността на местата с пропуснати печалби, а не например с броя на издадените талончета на хора с увреждания и отново се концентрираме на дискриминационния характер на цялото предложение на кмета.
Община Пловдив няма как да каже нещо достатъчно ли е, добро ли е, подходящо ли е за хора с увреждания, защото с години отказва да минава предложенията си през хора с увреждания, които да консултират предложенията още на експертно ниво. Не зная дали разбирате колко дискриминационно е да се прави експертно предложение за една група, без в експертите, направили това предложение да има представители на тази група.
Като се върнем на местата, които били достатъчни, защото общината спестявала 900000 лева на хората с увреждания, обратната връзка на хората с увреждания е, че местата за със знак Д21, са винаги заети и крайно недостатъчни.
Препоръчвам да спрем да сравняваме сантиметри с литри и общината да затегне контрола върху издаване на талончета, да се следи за фалшиви и да се разкрият повече места за хора с увреждания. Защото е изключително странно хората в световен план с увреждания да растат главоломно, а само в Пловдив да остават толкова, че когато общината им спести 900000 лева, това да е достатъчно.
Следващо преживяване лично и на активните хора с увреждания е, че изключително висок брой от автомобилите, паркирали на места със знак Д21 са изключително луксозни. Далеч не искам да кажа, че човек с увреждания не може да си позволи чисто нов Рейндж Роувър за над 200000 лева, най-вероятно се е увредил именно от много работа, но все пак прави неизменно впечатление.
Също така впечатление прави, че на местата със знак Д21, често се спират скъпи возила дори и без талончета, които не се пипат. В този смисъл, може би преди да бъдат научени проактивно да отиват при паркиралите хора с увреждания и хора с увреждания и асистентите им, служителите трябва да следят по-стриктно за репатрирането на луксозни возила от и без това малкото места за паркиране със знак Д21.

Предложения:
Предлагам паркиране на места със знак Д21 за автомобили с талон за паркиране да бъде до 8 часа.
Предлагам броя на местата за паркиране да бъде агрегиран от броя на талончетата и хората с увреждания, живеещи в град Пловдив.
Предлагам да се затегне контрола върху издаване на талончета за паркиране, както и върху използването на нелегитимни талончета.

Няколко последни бележки:
Прави впечатление, че в мотивите на кмета се цитира състав 13, а когато в сайта на Административен съд Пловдив се въведе номера на делото, излиза състав 7, това повдига въпрос колко още фактологични грешки има в цялостното предложение.
На няколко места в проекта се цитира АХУ и заинтересовани страни, които били запознати с предложението. Държа да подчертая, че едва не пропуснах самото предложение, а съм активен предприемач в социалния сектор, така че нека общината да подобри достигането си до заинтересовани активни страни, а не до организации, които на хартия защитават интересите на хората с увреждания.
Като предприемач в бизнес смисъла, държа да отбележа безумното предложение хората с увреждания да плащат след 3 часа престой, а местата дадени на фирми да се дават безвъзмездно за 7 дни в седмицата, за 24 часа. Това е скандално ниво на неравенство и свидетелство за брутална некомпетентност на кмета и заместник кмета по социални въпроси. Хора от рискови групи да плащат след 3 часа, а бизнеса, да получава места безвъзмездно.

Дилиян Манолов (Пловдив, 2022-07-15)

#23

Поставяне на хората с увреждания в зависимост и още повече усложняване на живота им

Юлия Сиракова (пловдив, 2022-07-15)

#31

време е аналоговата община да излезе от зависимостите си и да започне да работи за благото на града

Тихомир Попадийски (Пловдив, 2022-07-15)

#33

Подписвам, защото смятам, че хората трябва да бъдат поущрявани да закупуват електромобили, заради високата екологичност и по-голямата бюджетност. Освен това, синята зона и без това е твърде широкообхватна и не смятам, че трябва да се разширява безпредметно.

Рамис Мюмюн (Пловдив , 2022-07-15)

#40

Искам модерни политици с модерни решения!

Димитър Даскалов (София, 2022-07-15)

#49

ГЕРБ не спират да рекетират хората

Емил Илиев (Пловдив, 2022-07-15)

#54

В потрес съм от наглостта и апетитите на хората замислили това безумие. Ще бъдат изметени. Престъпници!

Ема Ми (Пловдив, 2022-07-15)

#55

Абсолютно правилна позиция на ДБ!

Елена Филипова (Пловдив, 2022-07-15)

#81

Защото ми пука за Пловдив!

Миролюб Петрински (София, 2022-07-16)

#85

Не одобрявам предложението за изменение в Наредбата за паркиране.

Петър Габарев (Пловдив , 2022-07-16)

#100

Защото съм против безсмисленото назначаване на служители, чиято цел в процеса на паркирането в рамките на града е въпросителна. Какъв е проблема с изпращането на SMS?

Мирослав Василев (Пловдив, 2022-07-16)

#102

Това съвпада с мнението ми.

Свилен Стефанов (София, 2022-07-16)

#107

Трябва да се въведе ред, законност и правилата да се спазват

Десислава Пенчева (София, 2022-07-17)

#108

Съм съгласен със становището

Костадин Костадинов (Пловдовн, 2022-07-17)

#109

Подписвам защотото това е голяма крачка назад в развитието на града. Синята зона е създадена не с търговска цел, а е начин да се намалят автомобилите в центъра на града, да се стимулира екопревоз, чрез електрически автомобили или градски транспорт. Синята зона е създадена с тази цел и в случая вместо да се разширява енужно просто да се вдигнат цените и задължително да се изгради общински градски екотранспорт, а не като сегашния - най-лошия в цялата страна.

Димитър Пенев (Пловдив , 2022-07-17)

#121

Предложените изменения унищожават цялата идея на "Синя зона" и причината да бъде обособена, а именно - ограничаване на вредните емисии в центъра и подобряване качеството на въздуха. Също - превръщат водачите в заложник на служител и субективна преценка, отваряща широка врата за корупция и нова доза напрежение в обществото.

Desislav Misov (Plovdiv, 2023-08-09)



Платена реклама

Ще рекламираме тази петиция на 3000 човека.

Научете повече...