Подобряване на качеството на образованието в средищните училища

ДО МИНИСТЪРА

НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА  И НАУКАТА

СЕРГЕЙ ИГНАТОВ

 

 

 

Уважаеми министър Игнатов,

Уведомяваме Ви, че сме възмутени сме от начина, по който се прилага проектът „ Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневната организация на учебния процес".

1. Всички  инструкции, указания  и разпоредби достигат до нас като възпитатели, пълни с неясноти и противоречия спрямо съществуващата нормативна уредба.Самият факт, че този проект  не е сведен до знанието на директори и учители още в началото на  учебната 2011 / 2012 г, за да може да се предвидят необходимите промени преди изготвянето на седмично разписание,  показва съществени слабости при прилагането му.

2.  Възмутителна е липсата на предварителна или своевременна информация за  детайлите по изискваната  от нас документация. Почти два месеца  никой от екипа за организация и управление на проекта и регионалните координатори  не успя да отговори категорично на многобройните ни запитвания как така ще заставим децата да стоят 6 астрономически часа в училище, ( както първоначално беше обявено), след като някои класове свършват редовните учебни занятия в 14.00 часа! Независимо от неинформираността ни обаче, от нас се изискваше да работим при тези неясни условия и да попълваме създадената вече интернет – форма.

3. Недоволство предизвиква и огромната документация, която ежедневно се налага да попълваме . Създадената за целта електронна система с  безброй много приложения изглежда абсурдна, тъй като дублира написаната на хартиен носител и сканирана училищна документация. Освен това,  попълването на електронната система  отнема  часове наред - не само от  допълнителната  ни заетост в рамките на работния ден, но  и от свободното ни време, тъй като заради непрекъснатите промени, които трябва чинно да следим в сайта на проекта, се налага  и непрекъснато да обновяваме, редактираме, презаписваме наново  с месеци назад вече въведена информация! Това често  отнема изцяло свободното ни време или почивните ни дни!

4. В много от българските училища  липсват необходимите материали (учебни пособия , енциклопедии,  игри) за провеждането на  дейностите по интереси. Според „ Инструкция за отчитане на дейностите за целодневна организация...” те не могат да бъдат купени с бюджетни средства на училището, а ще трябва тепърва да очакваме да бъдат закупени на централно ниво. Кога това ще се случи, не знаем, но  към момента  са изтекли повече от два месеца, без да ни бъдат предоставени дори изброените „гумичка, молив и тиксо...”!

5.ТОЗИ ПОРЕДЕН ЕКСПЕРИМЕНТ С  БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ ПОКАЗВА НЕПОЗНАВАНЕ  НА СЪЩИНСКИТЕ ПРОБЛЕМИ НА УЧИЛИЩАТА И ВМЕСТО ДА ПОДОБРИ ДЕЙНОСТТА НА ВЪЗПИТАТЕЛИ И УЧЕНИЦИ, ОЩЕ С ПЪРВИТЕ ДНИ НА ПРИЛАГАНЕТО СИ,  СЕ ПРЕВЪРНА В СВОЕОБРАЗНО ИЗДЕВАТЕЛСТВО НАД ТЯХ. Ето защо поставяме и въпроса дали е в интерес на децата да преседяват обути, стегнати по минимум 8 часа на ден в училище, повече дори от нас, работещите възрастни!

---

Господин Министър, смятаме, че  преди да се стартира такава процедура, е редно първо да бъдем запознати с предварително изготвената цялостна документация, да получим необходимите учебни материали за развиване на въпросната целодневна заетост и чак тогава тя да се въвежда в училище, като по възможност преди това проектът е пилотно тестван в няколко училища!

Тъй като обаче  проектът беше шоково приложен - ненадейно, в кратки срокове, с редица поправки и промени в движение, настояваме за гратисен период до края на тази учебната  година по отношение на електронната документация. Нека всички набелязани проекторешения бъдат първо добре осмислени, а чак след това въвеждани като указания към нас! Напомняме, че все още очакваме категорично произнасяне по редица  важни въпроси – как ще изглежда продължителността на учебен час  при смесени групи, кога ще са междучасията и т.н...!

Вярваме, че никой не иска да вижда българския учител унизен, демотивиран и обезсърчен! Не бива да се забравя, че качеството на образованието не представлява  маниакална отчетност по минути и че децата (особено в начална училищна степен) нямат физическата издръжливост на възрастните!