В подкрепа на ВАРНЕНЦИ искащи оставката на общинските съветници

Варненският общински съвет се задължава да разгледа на своя сесия в срок от един месец подписката на гражданите от Отворения обществен съвет, с която миналата зима бе поискана оставката му. Това гласи решението на Административния съд, който се произнесе по казуса, съобщиха за ТОП НОВИНИ ВАРНА от сдружението. Тепърва предстои страните да се запознаят подробно със съдържанието на съдебния акт.

Дотук се стигна, след като първоинстанционният съд във Варна отказа да допусне разглеждането на подписката, защото не била внесена в законовия срок. Върховният административен съд обаче се е произнесъл, че фиксирани срокове за внасянето й няма и я е върнал на първоинстанционния. През декември Административният съд – Варна е разгледал производството и е решил Общинският съвет да разгледа искането за оставката му. Случайно или не, в този момент на посещение в съда са били трима магистрати от Европейския съд.

Инициативата за свалянето на местния парламент бе подета по чл.52 от Закона за прякото участие на гражданите в държавното управление и местната власт. Съветниците обаче си направиха оглушки и отказаха да разглезат „горещата” тема по време на протестите миналата зима.

На извънредната сесия на местния парламент на 8 януари от Отворения обществен съвет на варненци ще поискат отново оставката на съветниците. От гражданската организация разполагат с информация, че кметът Иван Портних ще разпише заповедта за обновяване на протестните действия и дежурствата в неугледната палатка до община Варна. Тя ще бъде подменена с нова по искане на гражданите и ще е с цветовете на националния флаг. Репортер на ТОП НОВИНИ ВАРНА днес забеляза нови плакати край палатката, но се оказа, че те не са дело на активистите от Отворения обществен съвет на варненци.

За 13 януари е насрочено заседанието на Административния съд - Варна, на което ще се разгледа подписката за провеждане на местен референдум за Морската градина и крайбрежната зона на град Варна.

В този случай бе установено от ГРАО, че от 32 000 подписа 17 000 са невалидни. Така че казусът, който е изключително важен, е „на кантар”. Съдът трябва да се произнесе, като вземе предвид броя на гласоподавателите от Трети многомандатенизбирателен район - Варна на предпоследните местни и парламентарни избори с процента на хората, участвали в подписката.http://nakratko.bg/category/60/35580/