До МВнР относно въоръженото завземане на Музея на Рьорих в Москва

До Министъра на външните работи на Р България г-жа Екатерина Захариева

 

 



Уважаема госпожо Министър,


Обръщаме се към Вас във връзка с инцидента, случил се по време на концерта на световноизвестния български пианист академик проф. д-р Атанас Куртев на 28 април в Москва, и продължилите в последващите дни скандални събития. Тъй като въпросните събития за съжаление не бяха отразени от българските медии, ще изложим накратко случилото се.


Вечерта на 28 април 2017 г. в Музея на Николай Рьорих към Международния център "Рьорих" (МЦР) в Москва се проведе концерт на маестро Атанас Куртев. Концертът беше част от цикъла концерти "Музиканти от цял свят в подкрепа на Музея на Рьорих" ("Музыканты мира в защиту Музея им. Н.К.Рериха").


В рамките на този цикъл концерти известни музиканти от различни страни изразяват своята подкрепа за музея на Рьорих срещу опитите на министерството на културата на Руската федерация да изсели МЦР и музея от заемания от тях ансамбъл от старинни сгради на адрес "Малый Знаменский переулок" 3/5 в Москва и да национализира наследството на семейство Рьорих.


Наследството на Рьорихови, състоящо се от 4 тона картини, колекции и архивни документи, е предоставено от Светослав Рьорих (гражданин на Индия, син на Николай и Елена Рьорих) на МЦР с нотариално заверен и признат от индийските власти документ (кодицил), според който след неговата смърт (настъпила през 1993 г.) цялото наследство става собственост на МЦР. Транспортираното от Индия в Москва със специален правителствен самолет наследство беше притежавано, владяно и ползвано от МЦР свободно и необезпокоявано в продължение на повече от 20 години. През 2013 г. министърът на културата на РФ Владимир Медински (встъпил в длъжност през 2012 г.) поде кампания, чиято крайна цел е одържавяването на наследството на семейство Рьорих и ликвидирането на МЦР.


Понастоящем президент на МЦР е световноизвестният руски диригент Ю. Х. Темирканов, а председател на Съвета на попечителите е 12-тият световен шампион по шахмат А. Е. Карпов, депутат в Държавната дума на Руската федерация.


По време на концерта на маестро Куртев вечерта на 28 април сградата на музея на Рьорих беше превзета от въоръжени лица. Някои от тях бяха служители на частна охранителна фирма, наета от Министерството на културата на РФ, а други бяха служители в силовите структури на Министерството на вътрешните работи на РФ.


МЦР със съществуващия към него Музей на Николай Рьорих е авторитетна международна организация с асоцииран статут към ООН. През годините МЦР получи световна известност с организираните от него пътуващи изложби на картини на Николай Рьорих, както и с пътуващата документална изложба "Пактът Рьорих. История и съвременност", проведена в главната квартира на ООН в Ню Йорк, в представителството на ООН в Женева, в главната квартира на ЮНЕСКО в Париж, в Двореца на мира в Хага, както и в над 100 града в над 20 държави от постсъветското пространство, Америка и Европа, в това число и в България.


Днес МЦР е признат в световен мащаб за водещата организация в делото на научното изследване и популяризацията на обширното наследство на семейство Рьорих.


България има продължителна история на сътрудничество със семейство Рьорих както преди, така и след 1944 г. През демократичния период след 1989 г. се изгради плодотворно сътрудничество на МЦР с редица български държавни институции, културни и научни учреждения - МОН, СУ "Св. Климент Охридски", НМА "Панчо Владигеров", НГЧИ, Централен държавен архив и др.


Във връзка с гореописаните събития и обстоятелства, както и поради необходимостта да бъдат защитени принципите на международното право и българските национални интереси, предлагаме следното:


1. Негово Превъзходителство извънредният и пълномощен посланик на Руската Федерация в България г-н Анатолий Макаров да бъде привикан в МВнР на Р България.


2. Да бъде изразена пред руската страна обезпокоеност и загриженост относно скандалното нахлуване на въоръжени лица на концерт на световноизвестен български музикант. Считаме, че едно подобно нахлуване е несъвместимо с мястото, което културата би трябвало да заема в йерархията на общочовешките ценности през ХХI век.


3. Да бъде изразена пред руската страна надеждата, че предприетите от руските власти силови мерки са с временен характер, и че предстои да бъдат възвърнати нормалните условия на функциониране на Международният център "Рьорих" заедно с музея към него, и че всички незаконно иззети от него картини, рисунки, и други експонати ще му бъдат върнати в съотвествие със законодателството на Руската Федерация и международните правни норми.


4. Да бъде изтъкната загрижеността на българската страна относно съхранността на архива на семейство Рьорих, предвид особената му ценност за световната (и в частност, на българската) научна общност. При това да се наблегне специално на документите от този архив, свързани с България - в частност, писмата до Николай Рьорих на Борис Георгиев, Николай Райнов, Васил Стоилов, Стоян Омарчевски и други видни български творци и общественици.


5. Да бъде поставен пред руската страна (и евентуално пред международната общност) въпросът за необходимостта от присъствието в завзетия от руското министерство на културата музей на Рьорих на независими наблюдатели от международни културни организации, които да обезпечат прозрачността на всички манипулации с наследството на Рьорих, осъществявани от руските власти. Такива международни културни организации биха могли да бъдат например ЮНЕСКО, ИКОМОС, Европа Ностра, FOTA (Дружеството на приятелите на теософските архиви) и др.

В случай, че по въпроса са били предприети от МвНР и/или други български държавни институции някои от предложените от нас, или други, мерки, молим да ни съобщите за тях на адрес palitra2003@abv.bg, или с писмо на адрес, посочен от вносителя на настоящата подписка.

С уважение: