ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНА ЕЛЕКТРОННА ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА

Да въведем в България Национална електронна гражданска инициатива по модела на вече действащата Европейска гражданска инициатива. Чрез е-инициативата българските граждани да могат да правят предложения за политики и законодателни решения пред Министерски съвет онлайн. След набиране на подкрепа от 12750 български граждани (колкото е квотата на България за Европейската гражданска инициатива) да се провежда публично изслушване на инициативния комитет, след което да се взема становище по предложението. Становището да се оповестява публично, а инициативният комитет да получава официален отговор.

Как да се реализира:

За Националната електронна гражданска инициатива може да се използва вече действащият механизъм за реализиране на европейски граждански инициативи в България, включващ сертификация на софтуер от МТИТС и верификация на „подписи“ от служба ГРАО. Вместо сертификация на софтуер за събиране на подписи, правителството би могло да създаде специален уеб-портал, където не само да се регистрират инициативи ( както прави Европейската комисия с европейските граждански инициативи), но и да се набира подкрепа с подаване на лични данни от онези, които искат да „подпишат“ направеното предложение (както прави Британският параламент). За начало Народното събрание би могло да приеме Закон за изменение и допълнение към Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Нашето предложение за конкретен текст на ЗИД на ЗПУГДВМС е готово. Вижте го на www.initiative.bg

Защо предлагаме e-инициатива:

Ние, българските граждани искаме повече демокрация – повече от възможността да гласуваме на избори.  Новите информационни и комуникационни технологии дават възможност за широко включване на гражданите в политическия процес чрез е-инициативи, е-консултации, е-бюджетиране с участие на гражданите, краудсорсинг и други форми на смислено участие в управлението. Много от нас живеят извън България, още повече от нас живеят извън столицата, но бихме могли да участваме дистанционно чрез интернет. Хиляди от нас вече  подкрепиха по интернет    европейски граждански инициативи,  а   българските държавни институции сертифицираха нашите подписи. Промените в Закона за прякото участие не направиха  по-достъпни инициативите и референдумите. Предвидената „гражданска инициатива“ не работи добре – защо да не я направим дистанционна и работеща? Е-инициативата би могла да ни подготви за бъдещо гласуване по интернет на избори и референдуми. И българската държава, и Европейският съюз, и ООН и Съветът на Европа създадоха визии, напътствия, програми и стратегически документи за насърчаване на електронното управление за стимулиране на прозрачността и овластяване на гражданите. Не е ли време да ги реализираме на практика?