Нека запазим историята за поколенията.

     За изменение и допълнение на Наредба №24 от 5 август 2011г. на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ние, долуподписаните сдружения, клубове, водолази, фрийдайвъри, състезатели по водни спортове и просто обичащи морето хора, заявяваме, че сме разтревожени от сигналите за превратно тълкуване и използване на Наредба №24 от 5 август 2011г. на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България. Информирани сме, че въз основа на тази наредба е изразено желание за изваждането от български териториални води на металните остатъци от кораба „Кампидолио“ (потънал 1931 г. при нос Акин, в района на Черноморец), както и на и други съдове, потънали в българската акватория на Черно море, между които "Родина" (потънал 1941г.) и "Мопанг" (потънал 1921г.). Тези съдове, над 30 от които относително добре запазени, са част от търговската, морската и военната история на България. Освен подводни забележителности за бързо развиващия се водолазен туризъм, те са естествени подводни местообиталища на подводна флора и фауна. Особеностите на Черноморското дъно предполагат не само съхраняване на съществуващите подводни рифове, но дори и специална политика за създаване на изкуствени (тип wreck), които интензивно развиват подводния живот. Пример за успешен подобен опит е потопеният през 2008 година риболовен кораб „Пионер“ в акваторията на Созопол, който за броени години се превърна в изключителна подводна атракция, посещавана годишно от стотици туристи и с нехарактерно богато за дъното около Созопол местообиталище на подводни видове – завърнаха се морски котки, риби-лястовица. Като успешен опит може да се приеме и потопеният през 2011 година в района на курорта Св. Св. Константин и Елена бивш правителствен самолет на България от периода преди 1990 г. Слабата соленост и слабото кислородно съдържание в черноморската вода са отлична предпоставка за добро и дълготрайно съхранение както на новопотопени обекти, така и на исторически артефакти от различни периоди- от времето на първите заселвания на Черноморския бряг до наши дни. Голяма част от тези обекти все още не са достатъчно добре проучени и представляват несъмнен интерес не само за български историци и археолози. За това предлагаме да не се изваждат кораби и друго потънало имущество преди 1980 година.                  

    Обръщаме се към всички вас за съдействие Наредба №24 от 5 август 2011 на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България да бъде обогатена с изрично записване, което изважда от полето на дейност на наредбата исторически обекти или изкуствени рифове, нарочно създадени с тази цел или образували се след корабокрушения. Наредбата достатъчно и професионално коректно изрежда обстоятелствата по установяване на опасността от новопотънали и съществуващи обекти , която обективно би наложила изваждането им. Поради липсата на изричен запис, обаче, в момента тя се използва като претекст подобни обекти да бъдат изваждани за скрап. Готови сме при желание от ваша страна да съдействаме всячески, включително да ви представим пълен списък на значимите подводни обекти с точни навигационни координати. Долуподписаните настояваме:

  •     За незабавно внасяне на изменения в Наредба №24 от 5 август 2011 на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България чрез въвеждане на допълнителна класификация на видовете потънало имущество, като се дефинира такова с историческо, културно и туристическо-развлекателно значение. 

 

  • Въвеждане на забрана за изваждане и/или увреждане, по какъвто и да е начин, на такова имущество.

 

  •   За незабавна отмяна на всички разрешения за изваждане на потънали съдове и преустановяване на всякаква такава дейност до внасяне на горепосочените изменения в нормативната база.

 

  •   Ако не се постигне съгласие по гореизложеното или счетете горните предложения за технически и юридически непригодни, то настояваме за следното: Изготвяне и внасяне в НС на законопроект за съхраняване на потъналите до 1980 год. обекти в акваторията на Черно море, както и такива, които представляват историческо и културно наследство или които допринасят за утвърждаване на България като туристическа дестинация, а също и за налагане на мораториум за изваждането на потънали обекти по реда на НАРЕДБА № 24 от 5.08.2011 г. за изваждане или изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България, издадена от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.  

Не забравяйте да се подпишете и в организираната от нас подписка.

Тедрадките можете да откриете на следните адреси:
Бургас – ул.Транспортна №7 – Магазин СИНХРОН СПОРТ
София – ж.к Мотописта бл.12Е – Магазин AQUA LUNG,
София – Студентски град, ул.Никола Габровски 110 – Магазин ПОД ВОДА
Пловдив – ул.Гладстон – Подлеза Клуб НЕПТУН,
Варна- ул.Братя Бъкстон №1, магазин ПОСЕЙДОН


Тетрадките ще са на разположение до 15.06.2015