Допълнение към Списък на приоритетните професионални направления

 

Уважаеми колеги,

На страницата на Министерство на образованието и науката е публикуван Доклад от г-жа Меглена Кунева - заместник министър-председател по координация на европейските политики и институционалните въпроси и министър на образованието и науката във връзка с проект на Постановление на Министерския съвет за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на Списък на приоритетните професионални направления (http://www.mon.bg/?h=downloadFile&fileId=9022
www.mon.bg).  В доклада четем: „Целевото финансиране на тези стратегически направления е важно в национален план“ и „В същото време държавата е длъжна да защити определени професии, интересът на потребителите към които е ограничен, но са важни за икономическия и социалния живот на страната. С предложения акт ще се ограничи финансирането на определени професионални направления, в които дадено висше училище не успява да се конкурира успешно с останалите. Това ще го мотивира да фокусира усилията си главно в направленията, в които обучението е с достатъчно високо качество и добра реализация на студентите. Така по естествен начин ще се укрепят професионалните направления, подготвящи най- добрите специалисти“. В приложения списък не присъстват професионалните направление 2.2. История и археология и 3.1. Социология, антропология и науки за културата.

В българските университети се подготвят отлични експерти в областта на историята, археологията, етнологията, културния туризъм. Световно известни учени, уважавани учители, музейни работници, експерти в администрацията и в службите, свързани с националната сигурност, успешни предприемачи в областта на туризма и политици са само част от позициите, в които реализират подготовката си нашите възпитаници. Опазването на културната памет на нацията, като основа за градежа на националната идентичност е наш дълг и приоритет. Заявяваме, че е отговорност към бъдещето на нацията да се укрепят професионалните направления 2.2. История и археология и 3.1. Социология, антропология и науки за културата, подготвящи най-добрите специалисти, каквато е целта на подготвяното Постановление.

Водени от дълбокото убеждение, че изследването и преподаването на националната история и култура, като част от европейското историческо и културно наследство е наш граждански и научен дълг, уверени, че те са важни за икономическия и социалния живот на страната, призоваваме професионални направления 2.2. История и археология и 3.1. Социология, антропология и науки за културата да бъдат включени в Списъка на приоритетните професионални направления.  

проф. дин Иван Тютюнджиев, Декан на ИФ, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

доц. д-р Красимира Кръстанова, Декан на ФИФ ПУ„Паисий Хилендарски“

доц. днк Мария Шнитер, ръководител на катедра Етнология, ФИФ ПУ„Паисий Хилендарски“

доц. д-р Джени Маджаров, ръководител на катедра Етнология, СУ „Св. Климент Охридски“

проф. д-р Николай Ненов, директор на РИМ – Русе

проф. днк Маргарита Карамихова, председател на Център за етнология и културна антропология, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

проф. д-р Петко Петков, ИФ, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, председател на Съюз на учените в България, клон Велико Търново

проф. дин Милко Палангурски, ИФ, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

проф. д-р Красимира Даскалова, СУ „Св. Климент Охридски“.        


проф. днк Маргарита Карамихова    Свържете се с автора на петицията